Dikkat Dijital Ekran Sorunu!
soplitav şenlikleri

Dikkat Dijital Ekran Sorunu!

Dijital ekranlarda geçen süre 4 saati aşmamalı

Dikkat Dijital Ekran Sorunu!

Yaz tatilinin çocukların sağlık ve gelişimi açısından verimli geçmesi için önerilerde bulunan Göz Hastalıkları Uzmanı Op. Dr. Onur Aydın,"Çocuklarımızın dijital ekranlara bağlı göz sağlığı problemleri yaşamaması için tamamen dijital ekran kullanımına engel olunamıyorsa bile bunu gün içinde belli saatleri kapsayan bir programa oturtmak gerekiyor" dedi.

Göz Sağlığı

Aydın, “Çağımızın furyası olan telefon ve tabletlerden çocukları tamamen uzak tutabilmeyi maalesef birçok ebeveyn başaramıyor. Çocuklarımızın dijital ekranlara bağlı göz sağlığı problemleri yaşamaması için tamamen dijital ekran kullanımına engel olunamıyorsa bile bunu gün içinde belli saatleri kapsayan bir programa oturtmak gerekiyor. Bir göz hekimi olarak ben dijital ekranlara bakarak geçirilen sürenin kabul edilebilir dilimi aşmamasını öneriyorum.

Mesafe

Göz sağlığını etkileyen faktörler arasında dijital ekran başında geçirilen süre kadar ekrana olan mesafe de önem arz etmektedir. Bu hususta da çocuğumuzun ekrana ortalama 40 santimetreden bakıyor olmasına özen göstermeliyiz. Ekrana gereğinden fazla yakın bakmak çocukların görme mesafelerini bir karışa kadar daralttığı için gözlerde yorgunluğa ve göz bozukluğuna sebep olmaktadır. Zaten sağlıklı gözlere sahip olan çocuk, ortalama santimetre bakış açısını kendisi olağan olarak ayarlayacaktır.

Yüzücü Gözlükleri

Çocuklar yüzmeyi, suda vakit geçirmeyi çok seviyor. Yüzmek çocuklarımızın vücut ve motor gelişimi için çok faydalı. Burada dikkat etmemiz gereken ise iyi vakit geçirirken aynı zamanda da göz sağlığımızı korumak olmalı. Denizden ve özellikle de havuzdan gözlerimizi korumak için muhakkak yüzücü gözlüğü takmalıyız. Deniz suyunun tuzu ve havuz suyunun kloru ki havuz suyunun kloru eğer dengelenmezse gözyaşımızı çok etkilemekte ve bozmaktadır.

Alerji Deyip Geçme

Okul çağındaki çocuklarda yaklaşık 15 yaş öncesinde vernalkonjonktivite sık görülmektedir. Haziran ayı gibi başlar, ağustos sonlarına kadar sürer. Biz buna yaz alerjisi de diyebiliyoruz. Vernalkonjoktivitten korunmak için özellikle alerjik bünyesi olan çocuklarda önlem olarak şapka ve güneş gözlüğü kullanımını tavsiye ediyoruz. Problem yaşayan gözlerde alerjinin kendiliğinden geçeceği düşünülmemeli, muhakkak bir göz hekimine müracaat edilmelidir. Gözümüzde cerrahi müdahale gerektirebilecek bir hastalığımız varsa yıl içerisinde takip ve tedavileri yapılan göz kayması yani şaşılığın yaz aylarında, okullar kapalı iken yapılmasını tavsiye ediyorum.

Etiketler: dijital ekran göz sağlık
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Gölcük Yazlık'ta Yas Var
Gölcük Yazlık'ta Yas Var
Gene Üst Geçit Gene Modern!
Gene Üst Geçit Gene Modern!