Canfeda Kethüda Hâtun Çeşmesi
soplitav şenlikleri

Canfeda Kethüda Hâtun Çeşmesi

Osmanlı Sarayı'nda yaşamış hayırsever Canfeda Kethüda Hâtun, İzmit Orhan Mahallesi’ne yaptırdığı çeşme ile her zaman anılmaya devam ediyor.

Canfeda Kethüda Hâtun Çeşmesi

İzmit'te saray mensupları ve Osmanlı zamanında devlette önemli işler yapan kadınların, yerel yöneticilerin ve halkın yaptırmış olduğu çeşmelere değer veriliyor. İzmit çeşmeleri içerisinde ayrı bir önemi olan yapılardan biri de tarihi Orhan Camii karşısında bulunan Canfeda Kethüda Hâtun Çeşmesi. Kethüda olarak görev yapan Canfeda Kethüda Hatun, Orhan Mahallesi'nde Orhan Camii karşısında yer alan ve kendi ismi konulan bir çeşme yaptırdı. Çeşme zamanla harap olunca, Sultan II. Mahmud tarafından suyun kaynağından itibaren tamir ettirildi. İzmit çeşmeleri içerisinde ayrı bir önemi olan tarihi çeşmede bir de Sultan II. Mahmud tarafından yaptırılan bu onarımı gösteren kitabe de bulunuyor.

Dikine dikdörtgen formlu olan tarihi çeşmenin yapımında, kesmetaş ve mermer malzemeleri kullanılmıştır. Çeşmenin mermerden yapılmış aynalığı vardır. Aynalık üzerinde oyma tekniğinde yapılmış süslemeye yer verilirken çeşmenin üst kısmında II. Mahmud döneminde yapılan onarımını gösteren bir kitabe bulunmaktadır. Altı satırdan oluşan kitabe oldukça büyüktür. Kitabenin üst kısmında alınlık yer almaktadır. Alınlığın ortasında Sultan II. Mahmud'un tuğrası bulunmaktadır. Canfeda Kethüda Hatun Çeşmesi'nin kitabesi, İzmit'te bulunan Osmanlı çeşmeleri içerisindeki en büyük onarım kitabelerinden birisidir. Örcün Köyü Molla Hasan Çeşmesi'nin kitabesiyle benzeşmektedir. Çeşme, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi İSU Genel Müdürlüğü tarafından 11 yıl önce restore edilmiştir.

Etiketler: Osmanlı Sarayı Canfeda Kethüda Hatun cami Sultan II. Mahmud
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİRX
Gölcük Yazlık'ta Yas Var
Gölcük Yazlık'ta Yas Var
Gene Üst Geçit Gene Modern!
Gene Üst Geçit Gene Modern!