2020 Bekçilik Alımı Nezaman | Gölcük HaberGölcük Haber

17 Ocak 2021 - 17:54

2020 Bekçilik Alımı Nezaman

2020 Bekçilik Alımı Nezaman
Son Güncelleme :

21 Eylül 2020 - 12:26

170 okuma
Google News Gölcük

yapılacağı sorusu binlerce genç tarafından oldukça merak ediliyor. Halkın can ve mal güvenliğini korumak için kolluk kuvvetlerine yardımcı olması için oluşturulan bekçilik birimi 2020 yılında alım yapmaya devam ediyor.

TBMM genel kurulunca kabul edilerek Çarşı ve mahalle bekçilerinin yetki ve sorumlulukları yasalaştı. Aynı zamanda özlük haklarını düzenleyen kanun teklifinide içerek yasa TBMM genel kurulundan geçti.

Bekçiler Genel kolluk kuvvetlerine yardımcı olmak üzere Emniyet ve Jandarma teşkilatı bünytesinde silahlı çarşı ve mahalle bekçileri istihdam ediliyor.

Çarşı ve mahalle bekçisi olarak istihdam edileceklerde Devlet Memurları Kanunu’nda sayılan genel şartlar ile İçişleri Bakanlığınca çıkarılan yönetmelikle belirlenen eğitim, yaş, sağlık ve fiziki yeterlilik gibi özel şartların bulunması gerekecek.

Çarşı ve mahalle bekçisi olarak istihdam edilmek için İçişleri Bakanlığınca çıkarılan yönetmelikte belirlenen usul ve esaslara göre yapılacak giriş sınavında başarılı olmak şartı aranacak.

Sınavlarda başarılı olan, görevini yapmaya engel teşkil edecek bir hastalık veya engeli bulunmadığı sağlık kurulu raporuyla tespit edilenler emniyet veya jandarma teşkilatlarına İçişleri Bakanının onayıyla aday memur olarak atanacak.

Çarşı ve mahalle bekçilerinin adaylık süresi 1 yıldan az, 2 yıldan fazla olamayacak. Adaylık süresi içerisinde en az 3 ay süreyle temel ve hazırlayıcı eğitimler verilecek.

Adaylık süresi içinde temel ve hazırlayıcı eğitim devrelerinin her birinde başarısız olanlarla adaylık süresi içinde hal ve hareketlerinde memuriyetle bağdaşmayacak durumları, göreve devamsızlıkları tespit edilenlerin, aylıktan kesme veya kademe ilerlemesinin durdurulması cezası almış olanların memuriyetle ilişikleri İçişleri Bakanının onayıyla kesilecek.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications