En Büyük Denizkurdu Tatbikatı Bu Yıl Yapılacak | Gölcük HaberGölcük Haber

18 Mayıs 2022 - 16:08

En Büyük Denizkurdu Tatbikatı Bu Yıl Yapılacak

En Büyük Denizkurdu Tatbikatı Bu Yıl Yapılacak
Son Güncelleme :

02 Ekim 2019 - 11:07

9362 okuma

Ege Denizi ve Akdeniz’de eş zamanlı gerçekleşecek olan Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığının en büyük tatbikatlarından olan Deniz Kurdu tatbikatı 13 ve 25 Mayıs 2019 tarihinde başlayacak. Başlanacak olan tatbikata Dz. Kuvvetleri Komutanlığından 110 gemi, deniz karakol uçakları, deniz helikopterleri, insansız hava araçları, Amfibi Deniz Piyade Birlikleri ve Amfibi Hücum Timleri, SAT ve SAS görev timleri ile kıyı birlikleri, Kara Kuvvetleri Komutanlığından genel maksat ve taarruz helikopterleri, Hava Kuvvetleri Komutanlığından deniz harekâtına taktik hava desteği, Havadan İhbar ve Kontrol (HİK) uçakları ile nakliye uçakları, Özel Kuvvetler Komutanlığı unsurları, Sahil Güvenlik Komutanlığından Arama Kurtarma Korvetleri, Sahil Güvenlik Botları, Karakol Uçakları ve Sahil Güvenlik Helikopterleri olmak üzere toplam 131 gemi, 57 uçak ve 33 helikopter ile yaklaşık 25.900 personelin iştirak ettirilmesi planlandı.

Fiilî ve atışlı olarak icra edilecek tatbikatın maksadı; Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı birlik, gemi ve deniz hava vasıtalarının harekâta hazırlık seviyesini artırmaktır.
Tatbikata, Tatbikatın özellikle kriz yönetimi ve doğal afetlerle mücadele safhalarında, devletin ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının katılımı ile kurumlar arası eşgüdüm usul ve esasları denenecek, tatbikat senaryosuna NATO akreditasyon süreci devam eden Deniz Kuvvetleri Komutanlığa bağlı Çok Uluslu Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezi (MARSEC COE)” ile üniversiteler de katkı ve destek sağlayacaktır.

5. Tatbikat, 2018 yılında teşkil edilen ve Mavi Vatan-19 Tatbikatını da yöneten Deniz Harp Merkezi Komutanlığı kurulacak olan Tatbikat Kontrol Merkezi tarafından sevk ve idare edilecektir.
Deniz Kurdu 2019 Tatbikatı, 13 Mayıs 2019 günü, birlik ve gemilerin Karadeniz Ereğli, Umuryeri, Gölcük, Erdek, Foça, Aksaz, Mersin, İskenderun’dan hareketleri ile başlayacak; harekâta hazırlık faaliyetleri, deniz harekât görevleri ile kriz ve harp dönemine yönelik eğitimler ve fiilî silah atışları ile gerçekleşecek. Ayrıca, Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bağlısı tüm kıyı birlikleri tarafından görev fonksiyonlarına yönelik olarak üs/ limanların savunulması, doğal afetlerle mücadele, orman yangınlarına müdahale, lojistik ve teknik destek sağlanması ile Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer saldırılara karşı korunma eğitimleri gerçekleşecek.
Tatbikat kapsamında yerli ve millî silah sistemleri ile yapılacak. Yüksek süratli su üstü ve hava dronlarına atışlar, Gemiden karaya Çok Namlulu Roketatar atışları, Vurucu İnsansız Hava Aracı atışları, Silahlı İnsansız Hava Aracı ile atışlar, UMTAS ve L-UMTAS güdümlü mermi atışları, Denizaltı Savunma Harbi Roketi atışları, Deniz Topçusu ile uçakların koordineli atışları icra edilecektir. 21-24 Mayıs 2019 tarihleri arasında Hopa’dan İskenderun’a kadar Karadeniz, Ege Denizi ve Doğu Akdeniz sahillerinin tamamını kapsayacak şekilde tatbikata iştirak eden 85 gemi tarafından, 31 yurtiçi ve 2 yurtdışı liman ziyareti yapılacak, gemiler halkın ziyaretine açılacak ve aziz şehitlerimizin bizlere emaneti olan şehit aileleri ve gazilerimiz ağırlanacaktır. Temel harp nevi eğitimlerinin uygulanacağı tatbikatın Seçkin Gözlemci Günü 24 Mayıs 2019 tarihinde yapılacak.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
test