Otobüsler duracak tramvay çalışmayacak! | Gölcük HaberGölcük Haber

18 Mayıs 2022 - 07:21

Otobüsler duracak tramvay çalışmayacak!

Otobüsler duracak tramvay çalışmayacak!
Son Güncelleme :

02 Ekim 2019 - 10:58

9486 okuma

Kocaeli Büyükkent Belediyesi’nin iştiraki olan UlaşımPark A.Ş.’de bir süre önce toplu iş sözleşmesi görüşmeleri başlamıştı. Türk-İş Konfederasyonu’na bağlı Demiryol İş Sendikası ile işveren temsilcisi yerel Sen içinde geçindiren görüşmeler işverenin ücret artışı mevzusundaki tutumu nedeniyle tıkandı. Masaya ilk yıl 500 lira net, ikinci yıl ise enflasyon oranının fazlaca altında olan yüzde 6.4 zam artışıyla oturan işveren temsilcisi mahalli Sen, Demiryol İş’in yılda 2 maaş ikramiye, toplumsal hakların eksiksiz ödenmesi ve sosyal haklarla beraber toplam aylık 3 bin lira ücret teklifini kabul etmedi. 90 işçiyi sözleşme kapsamı haricinde bırakmak isteyen mahalli Sen’in bu teklifi de Demiryol İş tarafınca kabul görmedi. Tırazı gelen görüşmelere arabulucu atandı ancak arabulucu da çözüm olmadı.

TIRAŞ OLMUYORLAR

Demiryol İş Sendikası 69 maddelik TİS taslağı üzerinden idame eden görüşmelerin tıkanması hemen sonra bir dizi eylem başlattı. Sendika üyesi otobüs şoförleri alınan fiil kararı gereği sakallarını günlerdir kesmiyor. Son olarak dün kravatlarını ve apoletlerini çıkaran şoförler, “Bir süre önce yine sakal bırakma eylemi yaptık. Görüşmelerdeki işveren temsilcisinin negatif tavırlarını protesto ettik. Sonra bize ‘Her şey düzeliyor’ dediler. Tıraş olduk. Sadece TİS görüşmeleri tıkandı. Bundan dolayı yeniden eylemlerimize başladık. Bu durumdan hepimiz de memnun değiliz. Tıraş olmadan araç kullanmaktan hoşlanmıyoruz. Vatandaşımıza saygısızlık oluyor ancak bunun sorumlusu bizler değiliz” dedi.

TOPLU ULAŞIM DURACAK

ortalama 720 mensubu ilgilendiren TİS görüşmeleriyle ilgili önümüzdeki hafta bırakım oylaması yapılması umut ediliyor. Sendika üyesi personelin büyük bir bölümünün greve sıcak baktığı, olası bir grev kararı sonrasında belediye çalgılarının garajlara kapatılacağı öne sürülüyor. Yalnız belediye otobüs şoförleri değil, tramvay makinistleri ve İzmit Otogar İşletmesi mensubu de işbırakımı kapsamında iş bırakabilir. Kocaeli Büyükkent Belediyesi iştiraki UlaşımPark A.Ş.’de olası bir işbırakımı kararı ile kent içi toplu ulaşımı felç olabilir.

NET MAAŞ 2 BİN 155 LİRA

mevzuyla ilgili kısa bir izahat yapan Demiryol İş Sendikası Şube Başkanı Cemal Yaman şu ifadeleri kullandı; “Önceliğimiz bu görüşmelerin masada uzlaşı ile sonuçlanması idi. Sadece arabulucu sürecinde de bir uzlaşı sağlayamadık. Taleplerimiz belli. Burada çalışan arkadaşlarımız 15 aydır asgari ücretle çalışıyorlar. Bu kabul edilemez. Süreç bizi greve doğru sürüklüyor. Bizler Kocaeli halkının mağdur olmasını istemiyoruz. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi iştiraki olan UlaşımPark A.Ş.’de çıplak maaşlar 2 bin 155 lira. Biz her şey dahil, toplam 3 bin lira maaş istiyoruz. Gece gündüz direksiyon sallayan, rayları kontrol eden, ulaşımda hayatımızı emanet ettiğimiz işçi kardeşlerimiz için bu ücret çok mu?

BAŞKANA DA İLETTİLER

UlaşımPark müdürü Zafer Aydın görüşmelerde bizim yaklaştığımız gibi pozitif yönde yaklaşmıyor. Görüşmeleri geriyor. Fazla mesai ücretlerini maaşla bir gösteriyorlar hepimiz bunun kaldırılmasını istiyoruz. 1 Mayıs günü Kocaeli Büyükkent Belediye Başkanımız Tahir Büyükakın’a da bu konuyu ilettik. Masada çözüm için uğraşıyoruz. KHK ile verilen direksiyon primi bile yok şu anda Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’nde. Hepimiz sadece haklarımızı istiyoruz. Amacımız burada üzüm yemek, birlikte üretmek. Bağcı ile bir derdimiz yok.”

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
test