Deprem Tecrübemizi Tüm Dünya Duymalı | Gölcük HaberGölcük Haber

22 Ocak 2021 - 12:53

Deprem Tecrübemizi Tüm Dünya Duymalı

Deprem Tecrübemizi Tüm Dünya Duymalı
Son Güncelleme :

04 Ekim 2019 - 13:30

162 okuma

Üniversitesi Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. , Kocaeli’nin 17 Ağustos’tan sonra depremler konusunda önemli bir deneyim kazandığını vurgulayarak, bu tecrübeyi dünyaya aktarmamız gerektiğini belirtti.Ayrıca Türkiye’nin dünyanın en aktif kuşağı üzerinde bulunduğunu söyledi. Son 2000 yıl içinde Türkiye’de 327 büyük deprem olduğunu aktaran Barış, bu sayının 38’inin İstanbul ve Bölgesi’nde hasara sebep olduğunu belirtti.

Zararı azaltacak çalışmalara önem verilmeli
Depremi önlemek için şu anki teknolojinin yetersiz olduğunu belirten Barış, şunları söyledi: “1986 yılından beri depremi önceden belirleme araştırmalarını Japonlarla sürdürüyorum. 17 Ağustos 1999 depreminde Köseköy’de Japon hocalarla ölçüm yaparken büyük deprem meydana geldi ama sadece yaklaşık 55-60 parametreden iki tanesini belirleyebildik. Depremi önceden belirlemek çok zor olduğu için zarar azaltacak çalışmalara önem vermemiz lazım” dedi.

Yalova ve Bursa’da kuruluyor

’la ve ekibiyle Bursa ve Yalova’da deprem erken uyarı sistemi kurduklarını söyleyen Barış, şu şekilde sözlerine devam etti:”Bu sistem yıkıcı dalgalar gelmeden hareketli sistemleri, elektriği ve doğal gazı keserek yangınları ve olası kazaları önleyecek. Ayrıca acil müdahale sistemi nedeniyle o bölgedeki ağır hasarlı bölgeleri belirleyerek kurtarma ekiplerinin o bölgeye müdahale etmesini sağlayacak ve hem can kayıpları hem de ekonomik kayıplar azalacak. Ülkede, Japonya’da olduğu gibi Marmara Bölgesi veya Türkiye’nin bir erken uyarı sistemi kurulması gerekebilir. Bunun için Bursa’da sürdürdüğümüz proje, AFAD için örnek olacak. Proje başarıyla tamamlandığında Bursa bölgesi için geliştirdiğimiz erken uyarı sistemi, yaygınlaşacak” dedi.

 Türkiye rol modeli olmalı

Şerif Barış, yapıların depreme dayanıklı hale getirilmesi için yıkıcı deprem dalgalarının hızlarının belirlenmesi gerektiğini anlatarak, alüvyon zeminlerde deprem dalgalarının büyüyebildiğini söyledi. Zeminlerin dinamik özellikleriyle deprem dalgalarının belirlenmesi durumunda inşaat mühendislerinin depreme dayanıklı yapılarını rahatlıkla yapabileceğini aktaran Barış, şöyle konuştu:”Yahya Kaptan Mahallesi’ndeki yapıların 17 Ağustos depreminde zarar görmemesinin sebebi, iyi zemin etüdü, iyi zemin bilgisiyle depreme dayanıklı inşaat teknikleriyle o bölge hasarsız bu afeti atlattı. Depreme dayanıklı olmanın koşulu, iyi bir zemin bilgisi, bu zemine uygun bir bina. Depremin büyüklüğü ne olursa olsun, depreme dayanıklı bina yapmak mümkün. Binayı yaptıktan sonra eğer bina içinde savrulan, devrilen eşyalara karşı önlem almazsanız, bunlar yine insanlara zarar verir. Depremi unutmadan, deprem öncesi, sırası ve sonrasında vatandaşın evinde, çalışanların da iş yerlerinde yapmaları gereken çok basit, ucuz ve kolay önlemler var. Bunları öğretmeliyiz. Kocaeli Sanayi Odasıyla sürdürdüğümüz sanayide güvenli yaşam ve iş sürekliliği eğitimlerimiz var. Bunu Kocaeli’deki sanayici ve çalışanlara yayıp, Türkiye’ye rol model olmasını istiyoruz” ifadelerini kullandı.

Kocaeli depremlere karşı önemli bir tecrübe edindi’ 
Prof. Dr. Şerif Barış, depremin zararını azaltacak önlemlerin ve eğitimlerin yaygınlaştırılması gerektiğini vurguladı ve şunları söyledi:”Askeri okullar, polis okulları, hemşirelik okulları var, buralarda halk eğitimlerini yaygınlaştırmamız lazım. Buralarda kurs alan her kursiyere yaklaşık 2 saat süreli bir güvenli yaşam eğitimi vererek her türlü afette, her türlü yangında nasıl hayatta kalacaklarını anlatmak çok basit. Bu bilgileri vatandaşa öğrettiğinizde kolaylıkla hayatta kalabilir. Kocaeli, 17 Ağustos’tan sonra depremlere karşı inanılmaz bir deneyim kazandı. Kocaeli’nin bu deneyimi dünyaya örnek olması gerekirken yeterince dünyada yer almadı. Bu deneyimi dünyaya aktarmamız gerekiyor. ” dedi. Büyük bir ivmeyle ve dayanışmayla Kocaeli’nin kendini toparladığını ve bunun diğer ülkelere örnek olması gerektiğini söyleyerek sözlerini bitirdi.

YORUM YAP

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.
We would like to show you notifications for the latest news and updates.
Dismiss
Allow Notifications